Katerina Kaya

Katerina Kaya

1984 yılında Kuzey Kazakistan’ın Rudniy kasabında doğan sanatçı, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra 1996 yılında ailesiyle Sibirya’ya taşınarak sanat eğitimine başladı.
11 yıl temel sanat eğitiminden sonra Nizhnevartovsk State Universitesi Sanat ve Tasarım Bölümü’nü kazandı. 2010 yılında üniversiteyi birincilikle bitiren Katerina, ayrıca bölümündeki çalışmalarıyla katıldığı yarışmada altın madalya ile ödüllendirilmiştir.
Eğtimini sürdürürken özgün eserleri ile dikkatleri çeken ve beğenilen Katerina birçok karma sergiye de katıldı.
Üniversiteyi bitirdikten sonra evlenerek İstanbul’a yerleşen Kaya, halen sürdürdüğü resim çalışmalarının yanında İstanbul’daki bulunan ve Rusça eğitim veren Puşkin Rus Dili ve Eğitim Derneği’nde resim dalında öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.
Üniversite’de aldığı eğitim sonucu plastik sanatlarda resimden heykele, fotoğrafa kadar birçok sanat dalında eser üretme yeteneğine sahip olmasına rağmen , resim onun için vazgeçilmez tutku ve yaşam biçimi halindedir.
Renk ve leke ile  yarattığı eserleri ile dikkat çeken Katerina Kaya renkleri karıştırarak kendine özgün pastel renkleri ile farklığını oluşturmaya çabasındadır. Konu ve teknik seçiminde kendini kısıtlamayan sanatçı üretkenliği ile fark edilmektedir.
Rus coğrafyasında yetişmiş en önemli sanatçılar olan E.Vrubel, V.Serov, K.Korovin, İ.Repin’in eserleri ve hayatlarının kendisinin çizdiği sanat yolunda çok önemli etkisi olduğunu açıklamasına rağmen, eserlerinde bu sanatçılardan belirgin iz olmayışı, kompozisyon zenginliği ve renk farklılığı ile Katerina Kaya’nın özgünleşme konusunda genç yaşına rağmen önemli aşama kaydettiğinin göstergesidir.