Valentin Rekunenko

Valentin Rekunenko

1955 yılında Ukrayna Tokmak kentinde doğan Valentin Rekunenko, 1974 yılında, Dnepropetrovsk Güzel Sanatlar Okulu’ndan mezun oldu. 1978’den itibaren Kiev, Moskova, St.Petersburg başta olmak üzere, Sovyetler Birliği’nin birçok kentinde düzenlediği kişisel sergilerin yanı sıra birçok da karma sergiye katıldı. 1987 yılından bu yana Union of Artist of Ukraine (Ukrayna Sanatçılar Birliği) üyesi olan sanatçı, 1998 ve 2001 yıllarında, Kiev ve Moskova’da üç yılda bir düzenlenen “Triennial Painting Exhibitions” sergilerine davet edildi 2005 yılında da Union Artist of Zaporozhye’s Foundation (Zaporozhye Sanatçılar Birliği Vakfı) 45. kuruluş yıl dönümü sergisine eser verdi.

Rekunenko’nun Rusya , Ukrayna, Polonya, Almanya ve ABD’de pek çok özel koleksiyonda ve Ukrayna’nın Zaporozhye ve Tokmak kentlerindeki müzelerde eserleri bulunmaktadır.

Resimde ‘Sovyet’ ekolünün güçlü temsilcilerinden biri olan Rekunenko, 2010 yılından bu yana ülkemizde bir çok sergi düzenledi. 2015 ve 2016 Art Ankara Sanat Fuarı’na katılan sanatçının eserleri İstanbul’da AYA Gallery ile sanatseverlere sunuluyor.