• Aleksey Cherkasov
  Aleksey Cherkasov
 • Anatoliy Tarabanov
  Anatoliy Tarabanov
 • Anatoliy Zhuk
  Anatoliy Zhuk
 • Arman Allahverdiyan
  Arman Allahverdiyan
 • Katerina Kaya
  Katerina Kaya
 • Marina Muratova
  Marina Muratova
 • Petr Sender
  Petr Sender
 • Valentin Rekunenko
  Valentin Rekunenko
 • Victor Dyachkov
  Victor Dyachkov
 • Victor Shevchenko
  Victor Shevchenko
 • Vladimir Trush
  Vladimir Trush
 • Vladimir Melnik
  Vladimir Melnik
Aleksey Cherkasov

1971 Kiev Ukrayna doğumlu Cherkasov, Güzel Sanatlar Akademisinden mezun olduktan sonra Ulusal Akademinin Kostüm Dizayn Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlamıştır.
Özel atölye çalışmalarını, 1996 yılındaki mezuniyetine kadar sürdürdü.
2000 yılında Ukrayna sanatçılar birliğine dahil olan sanatçı 2001 yılında “Picturesque Ukrayne” adlı ulusal ressamların kitabında yer aldı.
6. Berlin Uluslararası Festivali’ne davet edilen sanatçı, halen Moskova ve Ukrayna’da anlaşmalı galerileriyle, Türkiye’de ise 2014 yılından bu yana Rc Art Gallery ve Aya Gallery ile çalışmaktadır.

Anatoliy Tarabanov

Anatoly Tarabanov 1953 yılında doğmuştur. 1969’da Zaporozhye Sanat Okulu’na başlamıştır.
1973’de Dnepropetrovsk Sanat Kolejinde Ressam olarak devam etmiştir. 1988 yılında Ressamlar Birliği’ne üye olmuştur. Tarabanov aktif olarak çoğu bölgesel olan yurtiçi ve yurtdışı sergilerde yer almıştır.(İsveç ve Norveç).
Çoğu çalışmaları çeşitli ülkelerdeki özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.(Ukrayna, Almanya, İsrail, Makedonya, Polonya, Fransa). Ukrayna Derneği tarafından ödüllendirilmiştir

Anatoliy Zhuk

1987 yılında Ukrayna’da doğan Anatoliy Zhuk, 2014’te Lviv Art Akademi Seramik Bölümü’nü bitirdi. 2015 yılında aynı okuldan Yüksek Lisansını tamamlayan sanatçı 2010 yılından itibaren Ukrayna, Polonya ve Slovakya’da karma sergilere katıldı.

Zhuk, 2015 ve 2016 yılında Art Ankara Sanat Fuarı’na katılarak ilk kişisel sergisini Ankara’da açtı. Özgün çalışmalarıyla Türk koleksiyonerlerinin dikkatini çeken ve küratör Yuliya Ergene tarafından keşfedilen sanatçı ilk İstanbul sergisini Aya Gallery ile gerçekleştirmektedir.

Arman Allahverdiyan

Arman 25 Ağustos 1979’da Bakü’de doğmuştur.
Çocukluk yıllarında yerel bir sanat atölyesine katıldı.
Sonraki yıllarda sanata olan bu tutkusu, düşüncelerini ve duygularını resim sanatıyla dışa vurabilme arzusuna dönüşmüştür.
90’lı yıllardan bu yana farklı sanat türlerine ait birçok eser meydana getirmiştir.
Bu çalışmaların içinde şehir manzaraları, ressam için ayrı bir önem taşımaktadır.
Eserleri, parlak renklerle dolu bambaşka bir dünyayı ve onun içinde barındırdığı özel duygu dizilerini yansıtmaktadır.
Arman, eserlerinde yalnızca sanatın gerçek anlamını yansıtmasıyla değil, aynı zamanda sanatın tüm elementlerini açık bir şekilde resmetmesiyle alanında büyük bir farklılık gösterir.
Her zaman yeni ve yaratıcı denemeleri hedefleyen Arman sanatta benimsediği ilkeyi Salvador Dali’nin şu ünlü sözleriyle açıklamaktadır:” Mükemmellikten, kusursuzluktan korkmayın; çünkü ona asla ulaşamayacaksınız.”

Katerina Kaya

1984 yılında Kuzey Kazakistan’ın Rudniy kasabında doğan sanatçı, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra 1996 yılında ailesiyle Sibirya’ya taşınarak sanat eğitimine başladı.
11 yıl temel sanat eğitiminden sonra Nizhnevartovsk State Universitesi Sanat ve Tasarım Bölümü’nü kazandı. 2010 yılında üniversiteyi birincilikle bitiren Katerina, ayrıca bölümündeki çalışmalarıyla katıldığı yarışmada altın madalya ile ödüllendirilmiştir.
Eğtimini sürdürürken özgün eserleri ile dikkatleri çeken ve beğenilen Katerina birçok karma sergiye de katıldı.
Üniversiteyi bitirdikten sonra evlenerek İstanbul’a yerleşen Kaya, halen sürdürdüğü resim çalışmalarının yanında İstanbul’daki bulunan ve Rusça eğitim veren Puşkin Rus Dili ve Eğitim Derneği’nde resim dalında öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.
Üniversite’de aldığı eğitim sonucu plastik sanatlarda resimden heykele, fotoğrafa kadar birçok sanat dalında eser üretme yeteneğine sahip olmasına rağmen , resim onun için vazgeçilmez tutku ve yaşam biçimi halindedir.
Renk ve leke ile  yarattığı eserleri ile dikkat çeken Katerina Kaya renkleri karıştırarak kendine özgün pastel renkleri ile farklığını oluşturmaya çabasındadır. Konu ve teknik seçiminde kendini kısıtlamayan sanatçı üretkenliği ile fark edilmektedir.
Rus coğrafyasında yetişmiş en önemli sanatçılar olan E.Vrubel, V.Serov, K.Korovin, İ.Repin’in eserleri ve hayatlarının kendisinin çizdiği sanat yolunda çok önemli etkisi olduğunu açıklamasına rağmen, eserlerinde bu sanatçılardan belirgin iz olmayışı, kompozisyon zenginliği ve renk farklılığı ile Katerina Kaya’nın özgünleşme konusunda genç yaşına rağmen önemli aşama kaydettiğinin göstergesidir.

Marina Muratova

Marina Muratova, 1980 yılında Ukrayna’nın Kharkiv kentinde dünyaya geldi. Ortaokul sıralarındayken, Repin Art sanat okulunda, üniversite yıllarında da devam edeceği temel sanat eğitimi dersleri de almaya başladı.
Liseden sonra, radyo fizikçi bir bilim adamı olan babasının ısrarıyla National Aerospace University’ye kaydolarak Sistem Mühendisliği tahsiline başladı ve 2001’de mezun oldu. Alanında kariyer denemeleri yaptıysa da sanat tarafı ağır bastığı için, 2005 yılında Kharkiv State Academy of Design and Fine Arts (Devlet Tasarım ve Güzel Sanatlar Akademisi)’a kayıt yaptırdı. 2011 yılında bu okuldan mezun olan Marina Muratova, kara kalem, sulu boya, ve yağlıboya çalışmalarında, özellikle portreleriyle tanınıyor. Sanatçı, çalışmalarını Kharkiv’deki atölyesinde sürdürmektedir.

Petr Sender

Peyzaj resimleri ile tanınan sanatçı 1942 Ukrayna doğumlu olup, 1975 yılında Güzel Sanatlar Akademisi’nde aldığı resim eğitimi dışında grafik tasarım bölümünü de bitirdi.
Askerliğini Sovyetler Birliği dönemi Rusya’da yaptıktan sonra Kiev’de İletişim Bakanlığı’nda mühendislik ve tasarım bölümünde ressam olarak çalıştı. Daha sonra Kiev Müzesi’nde görev aldı.
Bulunduğu coğrafyanın yaşayan en önemli peyzaj ressamları arasındadır. Fotoğraf teknolojisinin günümüzdeki gelişmesine rağmen hala doğada çalışmakta, farklı teknik ve konular kullanabilmektedir.
Onun peyzaj resimlerinin temel özelliği;
1-Genel peyzaj resimlerinde olan gerçeğe yaklaşma çabasının tam tersi; resme hafif olması gereken formundan gizli naif tadında farklı bir bozulma hissi bulunmasıdır.
2-Resimlerinde detay yerine yalınlık hakimdir.
3-Resimlerinde çok renk yerine birkaç renk seçilerek o renkler etrafında resimlerin kurgulandığı gözlenmektedir.
4-Gece resimleri bile olsa bir ışık hissi bulunmaktadır.
5-Diğer ressamlara göre yukarıdaki özelliklerine rağmen, perspektiften ödün vermemesi onu farklı kılmaktadır.
Bir çok eseri Ukrayna Shevchenko müzesinde sergilenmiştır.
Türkmenistan, Avrupa, Orta Asya’da bir çok koleksiyonda yer alan Sender, 2012 yılından bu
yana Türkiye’de birçok sergi ve aktiviteye katıldı. Sanatçı farklı stili ile kendi ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de koleksiyoncuların takibindedir.

Valentin Rekunenko

1955 yılında Ukrayna Tokmak kentinde doğan Valentin Rekunenko, 1974 yılında, Dnepropetrovsk Güzel Sanatlar Okulu’ndan mezun oldu. 1978’den itibaren Kiev, Moskova, St.Petersburg başta olmak üzere, Sovyetler Birliği’nin birçok kentinde düzenlediği kişisel sergilerin yanı sıra birçok da karma sergiye katıldı. 1987 yılından bu yana Union of Artist of Ukraine (Ukrayna Sanatçılar Birliği) üyesi olan sanatçı, 1998 ve 2001 yıllarında, Kiev ve Moskova’da üç yılda bir düzenlenen “Triennial Painting Exhibitions” sergilerine davet edildi 2005 yılında da Union Artist of Zaporozhye’s Foundation (Zaporozhye Sanatçılar Birliği Vakfı) 45. kuruluş yıl dönümü sergisine eser verdi.

Rekunenko’nun Rusya , Ukrayna, Polonya, Almanya ve ABD’de pek çok özel koleksiyonda ve Ukrayna’nın Zaporozhye ve Tokmak kentlerindeki müzelerde eserleri bulunmaktadır.

Resimde ‘Sovyet’ ekolünün güçlü temsilcilerinden biri olan Rekunenko, 2010 yılından bu yana ülkemizde bir çok sergi düzenledi. 2015 ve 2016 Art Ankara Sanat Fuarı’na katılan sanatçının eserleri İstanbul’da AYA Gallery ile sanatseverlere sunuluyor.

Victor Dyachkov

1957 yılında Moskova’da doğan sanatçı, 1977 -1980 yıllarında Endüstriyel Tasarım Yüksek Okulu’ndan mezun olmuştur. 1995 yılında St.Petersburg Altın Fırça ödülünü kazanmıştır.
1997 yılında Unesco’ nun grafik sanatçıları üyesi olan Dyachkov, uluslararası birçok sergiye katılmıştır. Tula ve Almanya’da kişisel sergilerinin yanı sıra 1997 yılında Tolstoy Ulusal Müzesi’ne bir eseri kabul edilmiştir.
2004 yılında Moskova Ulusal Sanatçılar Birliği’ne seçilen sanatçının, yurt dışında bir çok eseri bulunmaktadır.
2013 yılından itibaren Bilkent Sanat Sokağı RC Art Gallery ve Aya Gallery ‘nin anlaşmalı sanatçısı olmuştur. Bir eseri (IWS) uluslarası suluboya topluluğu 2014 kitabına seçilmiştir.

Victor Shevchenko

Victor Shevchenko, 1950 yılında Ukrayna’da doğdu. 1978 yılında Kharkov Sanat Enstitüsü Tasarım Bölümü’nden mezun oldu. Ukrayna’nın birçok kentinde açtığı kişisel sergilerinin yanında bir çok da karma sanat etkinliğine katıldı. Ukrayna ‘Veselka Sanat Birliği’ üyesi olan sanatçının yağlıboya eserlerinde, dingin ve sakin bir ambiyansta ayağı yere basan, sağlam bir renk leke dengesi göze çarpar. Figüratif işlerinde ise bu dinginlik, yerini dinamik bir eylem haline bırakır. Adeta doğanın değişmez, sakin akışı içinde, yaşamın bir ürünü olan değişimi görünür kılmak ister. 2011 yılından bu yana Türkiyeli sanatseverlerin tanıdığı 2015 ve 2016 ART Ankara Sanat Fuarı’nda beğeni toplayan Victor Shevchenko’nun çalışmaları, İstanbul’da AYA Gallery ile Sanatseverlere sunuluyor.

Vladimir Trush

1963’ün Haziran ayında Ukrayna’nın Chernigivskiy bölgesinde dünyaya gelmiştir.
1981 yılında, Taras Shevchenko Cumhuriyet Sanat Okulunu bitirmiştir.
1987 yılında, Kiev Devlet Sanat Enstitüsü, Victor Shatalin atölyesinden mezun olmuştur.
Kiev Yaratıcı Birliğinde çalışmıştır. 1992’de Cumhuriyet ve Ukrayna sanatçılarını barındıran bütün sergilere katılmaya başlamıştır. Ukraynalı Sanatçılar Ulusal Birliğine üye olmuştur.
2006’dan bu yana, Ulusal Pedagojik Dragomanov Üniversitesinin Güzel Sanatlar bölümde öğretmenlik yapmaktadır.

Vladimir Melnik

Sanatçı, 12 Temmuz 1969 yılında Moskova’da Serpukhov’da doğdu. 1984 yılında M.B. Grekov Odessa Eyaleti Sanat Okulu’ndan,1990’da da Ulusal Resim ve Mimari Akademisinden mezun oldu.
Sanatçı’nın adı 1991 yılında Benezi Dünya Ansiklopedi’sinde yer almıştır.
Melnik’in çalışmaları, Ukrayna Kültür Bakanlığı’nda, Moskova’da bulunan ’MARS’ Modern Sanatlar Galerisi Müzesi’nde Dnepropetrovsk Sanat Müzesi’nde, Raiffeizen Aval Banka’sının özel koleksiyonlarında, yanı sıra Danimarka, Almanya, Amerika, Hollanda, Fransa, İtalya, Japonya, Kanada, Çin ve Güney Afrika’daki özel koleksiyonlarda yer almış bulunup, halen günümüzde de dünya genelinde 20 farklı ülkede sergilenmektedir. Sanatçı Uluslararası Sanatçılar Topluluğu’nun da bir üyesidir.